I like Red Mango usually, but this location is terrible. It was over crowded, not with people buying anything but people milling about trying samples. The configuration of the store is not conducive to this. It is very claustrophobic. Add to that underwhelming selection of toppings, weird tasting yogurt, and unprofessional, indifferent service/staff, and you get my personal version of hell on earth. Don’t bother wasting your money and patience here. I second the other review. Avoid!
Jamie L.
Tu valoración: 3 Chicago, IL
I’ve been here twice now and both times were just«okay». I’m not stranger to Red Mango, I had a love affair with the one in my previous state, so I knew what to expect. You pay per the ounce for your yogurt and it’s all self serve. They will give you little tasting cups if you don’t know what the flavors are like; I suggest you try them each time regardless because depending on who mixes it up, they can taste different. After you pick an ice cream you them pile on the toppings, weigh your final product(s), and pay. I think what happened to Christina K. is they didn’t take off the weight of the bowl or she got more than she thought she did. This RM also is about 5¢ more per ounce than any other RM I’ve been to. I don’t know if this is due to it being in a mall or what. They also have a smaller selection of yogurts and toppings. For this reason I gave it a 3 instead of a 4. The employees are hit or miss; some of them must hate their jobs and it really shows. It’s average on cleanliness. Considering most of the Red Mangos outside of Chicago are shut down now, I’ll probably come back, but not very often. Oh and pro-tip this is by the food court near entrance 5 of the mall. Almost at the VERY end. Park accordingly.
Ashley P.
Tu valoración: 5 Lake in the Hills, IL
So friendly!!! The girls were super nice and they made my mango smoothie to perfection! Sarah and savannah were wonderful!
Christina K.
Tu valoración: 1 Round Lake, IL
BUYERSBEWARE… You will get ripped off. I just paid $ 4 freaking dollars for 6 oz of yogurt. Yes, four dollars. That’s insane. I’m normally happy with them. Today, I was bamboozled.